Prečo Sokratovská logika nevychádza

Autor: Marián Pillár | 8.4.2015 o 16:51 | Karma článku: 3,19 | Prečítané:  199x

Skúsme uvažovať takto: Axi. Všetci sa chceme mať dobre Dobrí ľudia, robia ľuďom dobre Zlí ľudia, robia ľuďom zle. Ak vieme, že spravíme ľuďom zle, budú zlými. To nie je kompatibilné s prvou axiómou. Takže my zle robíme iba nevedome, pretože ak by sme to robili vedome, tak akoby sme sa nechceli mať dobre.

Na prvý pohľad jednoduchá úvaha, ktorá však v praxi neplatí? Prečo? Je to z toho dôvodu, že hneď prvá axióma Všetci sa chceme mať dobre, je podivná. Človek je človekom preto, pretože musí prekonávať svoju živočíšnosť. Z toho dôvodu si na seba kladie nároky. Môžeme povedať, že je to SuperEgo, ktoré si sám vytvoril. Keďže ideál superega nie je nikdy dosiahnuteľný, človek sa môže mať lepšie, ale nikdy nie dobre. Ak si niekto prečíta môj článok o alkohole alebo o tom, prečo sú ženy vinné za to, že sú týrané, tak uvidí kompatibilnosť. Mať sa dobre je proti ľudskosti. Vo filme Matrix sa vraví, že prvý Matrix bol dokonalý a každý bol šťastný. Čo potom ale môžeme prekonávať? Nič, a preto tento Matrix musí padnúť.

            Výroky, „dobrí ľudia robia ľuďom dobre“, sú pravdivé, ale ak budeme brať dosah toho výroku na celú spoločnosť, tak sa zistí, že to neplatí. My vidíme spoločnosť ako súbor samostatných atómov, ktoré majú spojenie zo svojimi blízkymi. Ostatnú spojitosť vidíme ako vzdialenú, alebo ju nevidíme. Preto chápeme, že ak niekto urobí niekomu zle, tak posunie ťažisko zla vo svojom okolí, ale to okolie je iba malá bublina zo celkovej spoločnosti. Nevidíme, dosah zla, alebo dobra na celkovú spoločnosť, pretože spoločnosť, je pre nás moc vzdialeným pojmom.  

            Ako z toho vyjsť? Musíme si uvedomiť, že žiadna časť mesta nie je na olympe, ale v meste. Predpokladajme, že niekto chce niečo zistiť o kvantovej fyzike. Musí si uvedomiť, že znalosti o kvantovej fyzike nie sú uložené v inštitúciach, ale priamo pred ním, napr. vo verejných knižniciach. A takto musí pokračovať ďalej. Všetok svet, tak nebude vecou transcendentna, ale imanentna.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar konšpirácie podporil, hoci ich má odhaľovať

Podpis pod vyhlásením plným dezinformácií by mal šéf polície podľa prezidenta Andreja Kisku vysvetliť. Vládni politici mlčia.

KOMENTÁRE

Policajný prezident podporuje zbrane namierené proti nám

Obhajoba Gašparovho nadriadeného Kaliňáka však neobstojí.

DOMOV

Danko pocítil silu slovenského hejtu a stále sa skrýva

Politické strany väčšinou diskusie na svojich stránkach čistia, ale nevypínajú.


Už ste čítali?