Myslenie ?!

Autor: Marián Pillár | 19.4.2012 o 18:58 | (upravené 19.4.2012 o 19:37) Karma článku: 2,01 | Prečítané:  155x

Čo je to náboženstvo? Aká je jeho funkcia? Zrejme úlohou každého náboženstva je vytvoriť primeraný koncept zmyslu toho všetkého, čo sa deje. Len aby sme neupadli do ničoty, musíme si vytvárať vzdušné zámky a doťahovať sem absolútno. To absolútno, ktoré má príčinu v sebe samom vie čo sa má diať. Ateista stavia proti nemu racionalizáciu. Racionalizácia v psychike človeka je skvelý vynález, ktorý umožňuje zmierňovať frustráciu či depriváciu. Tak môže byť napadnuté kresťanstvo ako racionalizačný pokus, ktorý vyplýva zo sexuálnej, majetkovej, sociálnej či inej frustrácie.

Ale ak si všimneme čo vlastne ostáva aj po odstránení samotnej frustrácie či deprivácie je samotné myslenie. Myslenie tu definujem ako vnútornú reč človeka, ktorý sa neustále pýta na okolitý svet, čo je to, prečo je to tak a nie inak, načo slúži to a to, z čoho sa to a to skladá, teda prírodnovedné otázky, potom môže skúmať psychologické otázky, prečo sa ten a ten správa tak ako sa správa, čo nutne má prepojenie na sociologické a filozofické otázky. Vnútorná reč, tak pohlcuje človeka, neustále sa vytvára. Tak si poctivý žiak základnej školy (inak považujem školu za inštitúciu, ktorá robí z ľudí skôr stádo, ako "jedinečné bytosti") pri večernej návštevy wecka opakuje fyzikálne či iné poučky. V duchu hesla opakovanie je matkou múdrosti, (inak tým otcom bude potom asi C2H6O), a v duchu rodičovských prianí, očakávania vreckového za známku a pod. Raz bude mať v občianskom značku múdrosti, a peniaze, a tie implikujú ..... Pýtam sa ale, kedy je toho opakovania dosť?! Veď môžem stále si položiť otázku čo ak.... Nestane sa potom z návyku opakovať obsesia? Prečo by mal žiak iba opakovať, keď môže si vymýšlať zložitejšie veci, napríklad si poučku opakovať odzadu, pretože sa verí (alebo skôr on )verí, že bude lepší, múdrejší.

Ak niekto definuje náboženstvo ako neurózu a teda psychickú poruchu, nemôže to byť tak aj s myslením? S tým slávnym balastom, ktorý každej každučkej vecičke dáva pojem, aby tá bola potom nejako uchopená. A pojmy sú nutne prepojené s ľudským myslením. Napríklad Biblia, tvrdí, že Adam pomenúvava zvieratá, a tak má nad nimi moc. Ale čo má moc nad Adamom, ak nie samotné pojmy?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.


Už ste čítali?