Naše výrobky

Autor: Marián Pillár | 8.7.2012 o 16:55 | Karma článku: 1,90 | Prečítané:  154x

Moderný človek si musí nastavovať oproti sebe zrkadlo, aby sa videl. V zrkadle sa jeho esencia odráža a on sa vidí. Týmto zrkadlo sú zrejme (alebo takmer isto) výrobky. Každý výrobok, ktorý máme doma a ktorý používame je takto s nami spätý a ja sa v ňom vidím. Alebo, možnože lepšie povedané, by sme sa mali v nich vidieť. Dnešný Európan nemôže ostať bez objektu, pretože by kazil sociálny pokoj.

Ako príklad uvádzam mladých ľudí, ktorí sa dokážu pobiť kvôli oblečeniu. Ten je oblečený ako rapper, je teda nepriateľ metalistovi a naopak a tak podobne. Samotné oblečenie môžeme pokladať za niečo z tých prvotných foriem, ktoré predstavujú odraz subjektu. Nie je to náhoda, že všetci ktorí majú nosiť uniformu, majú vystupovať ako jeden celok. Takto môže jeden vojak vidieť v druhom vojakovi samého seba. Jedinec sa podriaďuje politickému telu. To isté platí aj o väzňoch, kde odkladajú svoje civilné šaty, aby stratili svoju identitu a podriadili sa politickému telu.

Niekto môže namietať, že šaty vlastne človeka nemenia, pretože človek je komplexný. Podľa môjho názoru šaty dokážu zmeniť človeka, pretože určujú sociálne interakcie. Uvediem príklad ad absurdum. Ak nejaký muž vyjde na ulicu medzi ľudí v ženských šatách, ta bude pokladaný za čudáka, blázna, a väčšina ho bude brať z rezervou. Ak sa bude táto situácia bude opakovať, tak sa aj tento muž pod vplyvom sociálnych interakcií zmení. Človeka totiž určujú sociálne interakcie, alebo nie? Empirickejší príklad vidíme na našich blízkych, ako si s vekom menia nielen sociálne role, ale aj šatník.

A nemení sa len šatník ale menia sa aj objekty, ktoré podľa reklám nás majú reprezentovať. Mladého chlapca reprezentuje hračkárske auto, či futbalová lopta. Dospievajúceho potom outfit, hudba a dospelého auto, dom, steroidy, oblek či žena vo forme preukazovania životnej sily.

Možnože by bolo potrebné sa opýtať, odkiaľ sa berie tento odraz? Je to vôbec skutočný, pravdivý?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.


Už ste čítali?