Reči vs skutky

Autor: Marián Pillár | 20.4.2015 o 14:29 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  184x

V spoločnosti sa často vyskytujú frázy :“mal chlapské reči, ale babské skutky“, alebo opačne „mal babské reči, ale chlapské skutky“. V takýchto frázach je cítiť rozpor medzi mužmi a ženami, rovnako ako medzi rečami a skutkami. Iste, veď reči sú iba „reči“ a skutky sú „skutkami“. Skutky sú podľa tejto schémy, niečo reálnejšie. Nie je tomu vždy tak. Aj reči ako samotné hovorenie niečoho sa veľa krát priamo premieta do nášho konania.

Ak prídeme do nejakej spoločnosti, tak spoločnosť posudzujeme najprv z toho, ako rečnia jej členovia. Tak môžeme pozorovať rôzne štýly od veľmi vulgárneho až po komicky technického, takého byrokratického. A tiež môžeme hodnotiť aj samotných členov spoločnosti od tupca, až po veľmi vzdelaného ktorému rozumieme, alebo nerozumieme. Ale je potrebné si uvedomiť, že samotné hodnotenie už môžeme dať do roviny činov. A keďže hodnotíme reči, tak reči nebudú tak vzdialené činom ako by sa na prvý pohľad mohlo vidieť.

            V niektorých momentoch majú reči už priamy dopad na činy. Vezmime si napríklad súdny proces. To ako svedok vysloví nejakú výpoveď záleží od toho ako daný čin videl, od jeho vzdelania, ako poníma súdny proces a od ostatných faktorov. Ale táto reč spolu s rečou obhajcu, prokuratúry a pod. už má dopad na činy. A to na činy policajtov, ktorý musia odviezť vinného priamo do väzenia, a na budúce činy obvineného, teda už vlastne vinného. Iste nezaujatému divákovi by sa mohlo stať, že svedok iba nezaujato opisuje to čo stalo. No myslím si, že každý trocha reálnejší človek sa môže pozrieť na to, že nič absolútne nezaujaté nie je. Vždy je veľmi veľa tichých predpokladov, ktoré vystavajú okolie toho povedaného. To je vlastne celý kultúrny kód. A vždy je potrebné dávať do súvislostiach napríklad aj ako je svedok schopný opísať udalosť. Možno som staromódny, ale opísať udalosť môžeme dokonale jedine tak, že vieme posúdiť vec aj z iného uhla a máme dostatočnú slovnú zásobu. Myslenie predpokladá delenie sveta na malé kúsky, a tými kúskami sú slová. Ak nemáme dostatok slov, používame nižší štýl a to sa odzrkadľuje na videní sveta a napokon aj na našej výpovedi. Aj z toho dôvodu sú potrebné na školách také hodiny ako je literatúra. Čítanie literatúry nám zabezpečí nový pohľad na svet a slovnú zásobu. Výsledok videnia sveta už nebude tak čierno biely ako predtým. A všimnime si, že reči už majú priamy vplyv na skutky, teda na skutky toho obvineného, pretože v súdnom procese už nie je zreteľný predel medzi rečami a skutkami.

            Z toho dôvodu ja sám subjektívne píšem : reči nie sú iba rečami. Musíme si dávať pozor na to, čo vravíme, a to nie z dôvodu špiclov, ale z dôvodu kultúry. Mám pocit, že pre bežného človeka je to už vyprázdnené slovo. Kultúra je už niečo vyššie, niečo divadelné, my máme iba pivo a borovičku a telku. Ale aj pri pive a borovičke sa môže odvíjať niečo kultúrne a to je kultúrna reč.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sulík: Ak by Kiska založil stranu, stane sa len ďalším rozbíjačom pravice

Ficova hviezda padá a teraz by sa ešte vedel zachrániť na jedno volebné obdobie, hovorí pre SME predseda SaS RICHARD SULÍK o tom, komu by vyhovovali predčasné voľby.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Fašisti oklamali konzervatívcov, o potraty im nejde

Rozpútala sa ďalšia časť kulturkampfu.

EKONOMIKA

Rakúska pošta potrebuje ľudí, hľadá ich aj na Slovensku

Priemerný plat zamestnanca Slovenskej pošty je 727 eur.


Už ste čítali?