reklama

C. Ronaldo ako strojca svetového mieru.?!

Nakoľko som už predtým napísal, že občas je dobré ísť s módou nasledujúci článok venujem tomu, ako môže C. Ronaldo zabezpečiť svetový mier, keď už všetci žijeme tým soccerom, či to tam beží.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pokiaľ je myšlienka preberaná z viacerých uhlov a pokiaľ axiómy danej myšlienky siahajú ďalej, než ako prvotne vyzerá, tak ju môžeme brať ako silnejšiu. Máme napríklad túto myšlienku : “Cristiano Ronaldo svojím priamym kopom, zabezpečil svetový mier“. Je to blud?! Vyzerá to ako veľmi nepodarený žart. Ako môže futbalista zabezpečiť priamym kopom svetový mier?! Myslíme si, že svetový mier a kopanie guľatého nezmyslu medzi tri železné žrde má ku sebe asi tak blízko, ako sneh na Grónsku a piesok na Sahare. Ale skúsme teraz trocha zväčšiť optiku skúmania. Čo je potrebné pre svetový mier? Ak si rozložíme sily ktoré vedú k vojne tak môžeme pozorovať dve faktory. Tým prvým je politická moc, ktorá vedie ku vojne a tým druhým faktorom je samotná vôľa bojovať. Ak nemáme dostatočný prvý faktor tak bojujeme „ilegálne“, ak druhý faktor tak iba „formálne“ slovne v krčme a pod.. Sila druhého faktoru závisí od kultúrnej identity členov skupiny. To znamená od ponímania seba samých v rámci skupiny „my“ a zároveň ako pomocou tejto skupiny odkazujeme na našich náprotivkov - na „oni“. Skupina „my“ sa tvorí skrze spoločného života. Očakávame, že druhý ľudia budú tak isto reagovať na rovnaké životné situácie a vyznávať rovnaké hodnoty. Očakávame, že budú teda rovnaký ako sme my. Boli sme niekedy v situácii, kde sme museli kooperovať s úplne rozdielnym človekom?! Istotne to nebola dobrá skúsenosť. Rozdielnosť vytvára nepochopenie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo spôsobí to, že sa ľudia dokážu takto ujednotiť? Vari nie je futbal ako najpopulárnejší šport na zemi tým, čo vytvára puto medzi ľuďmi? Tvrdí sa, že futbal je svojím spôsobom novodobé náboženstvo. A predsa náboženstvo je tým, čo tvorí hlavné jadro civilizácie, teda tým, čo vytvára základ pre poukazovanie na „my“ a na „oni“. Nakoľko sa teraz skupina „my“ pod vplyvom futbalu ako jedného z prvkov globalizácie zlieva do jednej rovnorodej skupiny, „ony“ de facto nejestvujú. Takto už nemáme ako veľká sociálna skupina teda „my“ proti komu bojovať. Všetci na celom svete sú totiž rovnaký. Poznáme tých istých hercoch, politikoch, pozeráme tie isté TV seriály, sme na rovnakých internetových stránkach.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tým netvrdím, že medzi menšími sociálnymi skupinami "ony" a "my" prestane boj. Je prirodzené, že sa každá väčšia spoločnosť rozpadne na menšie a menšie spoločnosti, ktoré budú medzi sebou súperiť. Nakoniec bude možné, že budú medzi sebou súperiť iba atomizovaný jednotlivci. Rovnako je však prirodzené spájanie sa rovnakých ľudí do čoraz väčších celkov. Nikto netúži byť úplne atomizovaný ani celkom uniformný. Pre každého z nás je identita s nejakou sociálnou skupinou zaťažkávacou skúškou. Pre naše účely sa však teraz pýtame na ten najvšeobecnejší teda na čo najväčší možný mier vo svete. Pre ten je nutné dosiahnuť oba faktory, ktoré boli spomenuté vyššie. Pri prvom faktore je potrebné zabezpečiť, aby sa ku moci nedostali jednotlivci (alebo skupiny), ktorý vojnu reálne chcú. Ak tento faktor zlyhá, druhý faktor má zabezpečiť to, že radový vojaci na fronte a civilisti v zázemí si uvedomia, že tento boj nie je až tak "ich vlastný" ako boj vládcu, či vlády. Je rozdiel ak obe bojujúce strany považujú tých na tej druhej strane barikády za niekoho, kto je úplne iný a medzi tým, ak si obidve strany uvedomujú, že bojujú pre formálnu povinnosť. Ak nebudeme tých na druhej strane barikád považovať za "našich" ľudí, je potom ľahšie ich vyhlásiť za "neľudí" a predsa zabíjať neľudí nie je až také zlo. Ak teda je to ešte nejaké zlo vôbec.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Potrebujeme iba nájsť niečo čo dokáže vytvoriť spoločné ponímanie sveta. A jedným z dielov spoločného ponímania je teraz futbal. Čo však tvorí identitu futbalu? Nie sú to náhodou tí najlepší hráči? A tým je aj Cristiano Ronaldo. Nie je až také ťažké nájsť na youtube highlighty zo zápasov ligy majstrov, v ktorých o dušu vykrikuje arabský komentátor na oslavu gólov európskych mužstiev. A keďže to komentuje rovnako zápalisto ako náš európsky komentátor, tak cítime, že on je „našej krvnej skupiny“. A rovnako vieme, že ak on je "náš" pretože má rád "náš" futbal, tak aj všetci jeho krajania sú do istej miery "naši". Aspoň na malú chvíľu nezáleží na tom, že sú to Arabi, ale na tom, že pozerajú rovnaké futbalové zápasy a obľubujú rovnakých hráčov. V Reale a v iných najlepších kluboch bok po boku hrajú kresťania, moslimovia, belosi, černosi, aziati a pod. Dokonca sa stane, že ich má pod kontrolou žena ako rozhodkyňa. Všetci sú nateraz pod jednou zástavou a bojujú za rovnakú výhru.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Takéto myšlienkové postupy máme denne, len ich uplatňujeme na "menšie modely" než je ten môj. Ako chce napríklad niekto zapadnúť do školského kolektívu? Nuž tak, že by mal byť rovnaký ako tí druhý. Má pozerať rovnaké TV programy, byť na sociálnych sieťach, má mať rovnaké názory, mobil a pod. Vždy ak chceme zapadnúť do určitej sociálnej skupiny, tak musíme byť na rovnakom spôsobe ponímania sveta ako ostatní členovia. V opačnom prípade na seba preberáme úlohu čiernych oviec, nutne sa púšťame do konfrontácií a pod. Po čase chceme odísť zo skupiny do inej.

Aj na vojne sa stotožnenie s kolektívom deje prostredníctvom spojenia sa jednotlivca s nami a proti nim. Deje sa to prostredníctvom rovnakých šiat, účesu, či spoločného drilovania. 

Takto sa môžeme spätne dopracovať ku riešeniu, že aj Cristiano Ronaldo môže byť tvorcom svetového mieru, tak isto, ako medzinárodný politik. Navonok absurdná idea, ktorá už má reálnejšie kontúry. Formálne zapíšeme argumentáciu asi takto.

 Pre svetový mier je potrebné zmierniť rozdiely medzi „nami“ a tými „druhými“.

 Šport ako celosvetový fenomén takého rozdiely eliminuje.

 Futbal je najpopulárnejší šport.

 Identitu futbalu tvoria tí najlepší hráči.

 C. Ronaldo je jedným z najlepších hráčov.

 C. Ronaldo takto zmierňuje rozdiely medzi „nami“ a „nimi“.

 C. Ronaldo takto zabezpečuje jeden faktor potrebný pre svetový mier. 

Marián Pillár

Marián Pillár

Bloger 
  • Počet článkov:  47
  •  | 
  • Páči sa:  69x

No ťažko objektívne písať o sebe. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu