Dve strany o volebnom intre

Autor: Marián Pillár | 13.8.2016 o 14:14 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  138x

Predčasom sme mohli sledovať predvolebné diskusie. Každý sa snažil definovať súčasný stav vecí, určiť budúci vývoj z pohľadu strany a metódy na dosiahnutie tohto vývoja. Aspoň teoreticky.

Moderované relácie do boja o voliča niesli tieto témy : úvodné intro, ekonomika, korupcia, školstvo, zdravotníctvo, zahraničná politika a na záver krátke posolstvo pre voličov.

            Ak sa opýtame niekoho prečo vstupuje do volieb vždy v pozadí cítiť extrémizmus a ideológiu. V našom kultúrnom rámci správne odpovedať na túto otázku znamená odpovedať jednoducho, krátko a tým aj ideologicky, teda z objektívneho pohľadu nesprávne. Ide o prvý kontakt na emócie u potencionálneho voliča. Všetko tak musí byť jasné ako facka. Politický lídri sú nateraz oslobodení od svojich prízemných chúťok po sláve, moci, bohatstve a túžia napĺňať tie najvyššie ideály. Stávajú sa z nich filozofi Platónovho razenia. Aj my im túto hru umožňujeme. Pri počúvaní sa stávame idealistami a občanmi Platónovho štáttu. Doteraz sme nesledovali rokovania NR SR, lídrov strán, schválené zákony, kultúrny život vo všeobecnosti. Do okamihov volebnej diskusie sme boli iba plebs, ktorý nemá žiadne právomoci a vedomosti o stave krajiny. Teraz sa stávame niekým, pretože rozhodujeme o tom, kto nám bude vládnuť.

            Úvodná minútka pri ktorej lídri vysvetľujú čo im najviac leží na srdci je natoľko abstraktná, že kandiduje na filozofický blábol roka. Uznávame, že naša spoločnosť má rozsiahle členenie do rôznych oborov všetkých odvetví, pričom tie sú si navzájom nesúmerné. Každý je špecialista iba vo svojom obore a denne sa v ňom vylepšuje prácou. Znalosti o iných oboroch máme iba minimálne. Cítime a aj život nás učí, že hodnoty sú relatívne a vzťahujú sa k sebe navzájom. Ale odrazu príde volebná diskusia a úvodné politické intro, kde líder na pokyn dokáže objaviť ideu dobra. Tu hľa v mojej minútke je pravda. Svet už nie je súbor nesúmerateľných vecí, ale súbor vecí, ktoré majú nutne svoj prenik. A tento prienik je vypovedaný v tomto intre. Koho zaujíma že je to abstrakcia nevídaných rozmerov, veď na to, ako kultúra abstrakcií sme už zvyknutí. Všetky literárne diela, problémy o ktorých boli napísané veľké knihy sa skracujú na pár stranový výcuc, ten sa skráti na jednostranový a z neho sa stane pár sloganov a nakoniec z problému bude riadok na powerpointovej prednáške, alebo obrázok na facebooku. Z tisíc stránkového problému, sme urobili riadok na plátne a obrázok. Ak sme si už zvykli na takúto abstrakciu, tak prečo ju nedovolíme aj politikom pri úvodnom intre? A čo napríklad pohovor do práce. Musíme sa naň pripraviť, dobre sa oblečieme, dáme si ústnu vodu, oholíme, ostriháme sa, pripravíme si zopár fráz na očakávané otázky a nakoniec to zakončíme frázovitou odpoveďou na otázku :“prečo by sme mali byť my vybraní a nie niekto iný“. Naša budúcnosť v tej či onej firme na 5 rokov (odhadovaný čas, ktorý budeme pracovať vo firme) závisí od týchto 20 min. A vlastne závisí od poslednej minúty, kde odpovedáme na túto smrteľnú otázku ?!

            Zjednodušenie problémov do polminútového prejavu je nutne extremistické. Je ľahké tvrdiť, že všetky problémy sa vyriešia, ak prestaneme kradnúť, ak pritlačíme na parazitov, ak znárodníme podniky, ak obnovíme tradičné hodnoty a pod. Veď akýkoľvek športovec môže tvrdiť, že bude mať lepšie výsledky, ak bude viac a kvalitnejšie trénovať. Akoby povedal všetko, ale zároveň nič. Prečo politici nehovoria niečo v tom zmysle, že sú čo najviac dobra, pre všetkých, alebo to že spoločnosť má byť priamo stavaná do troch stavoch a to remeselníkov, vojakov a vládcov... Vari je to už veľmi filozofické?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Z paralelnej reality, v ktorej premiér uviazol, sa nemá šancu vymotať (týždeň podľa Schutza)

Minulosť už dobieha aj veľké ryby.

Cez čiaru: Ktorí vplyvní ľudia dláždili cestu Haščákovi a Pente?

Kto boli vplyvní známi a kamaráti na strane Penty?


Už ste čítali?