Majú Rómovia z biologického hľadiska na to, aby boli vzdelaní?

Autor: Marián Pillár | 29.8.2016 o 21:55 | Karma článku: 4,26 | Prečítané:  334x

            Nedávno som sa zúčastnil diskusie o rómskej problematike. Preberali sa tradičné témy ako veľká nezamestnanosť, chudoba, kriminalita a pod. 

Takmer každý spôsob argumentácie sa upieral o to, že musíme Rómov vydeliť z ich osád, aby mohli pokojne spolunažívať s väčšinou. Úlohu má pritom zohrať štát cez školský systém, aktivisti, cirkev a pod. Iste ak si predstavíme, že sa náhodou narodíme ako Róm niekde v chatrči v osade, nemáme vyhrané. Žiadna hygiena, žiadna duchovná kultúra, len bieda a špina.

            Teraz skúsim argumentovať proti zaužívaným spôsobom. Skúsme sa opýtať, či Rómovia z biologického pohľadu, majú na to, aby sa cez vzdelanie dostali niekde vyššie na spoločenskom rebríčku. Pod termínom „biologický pohľad“ mám na mysli vyvinutosť CNS na náš spôsob vzdelávania a myslenia. 

            Iste sa už niektorým čitateľom zdvíha žlč, že čo za rasistické názory to má pán Pillár. Naša spoločnosť akosi verí základnému princípu, že sme si všetci rovní. Aspoň z formálneho hľadiska je každý človek, má ako tak rovnakú štruktúru mozgu, a ak všetci budeme mať rovnaké kultúrno – sociálne prostredie okolo seba, tak budeme žiť v krásnej rovnorodej spoločnosti. A ak veríme, že človek je iba súhrnom prirodzených vlôh, ktoré mu nadelila príroda a okolia okolo seba, tak prečo sa nepozrieme na to tým spôsobom, že aj Rómovia na niečo môžu a na niečo nemusia mať prirodzený talent. Poviem rovno, napr. na vzdelanie západného typu (Nateraz musím abstrahovať od zložitej problematiky, čo je to vlastne vzdelanie západného typu). 

            Lenže na druhej strane, napríklad vieme, že muž má iný spôsob myslenia, vnímania emócií, správania sa, a teda celkového pohľadu na svet ako žena. Veríme tomu, že muž je logickejší, priamočiarejší a snaží sa vyhnúť prílišným emóciám. Žena ako jeho náprotivok, do všetkého kladie subjektivitu a intuíciu (v najširšom slova zmysle). Chcem sa rovno vyhnúť prílišným formálnym deleniam, pretože si uvedomujem, že aj časť mužov môže byť veľmi emocionálna, ako aj časť žien môže mať technické myslenie. Ide mi tu o všeobecný-abstraktný princíp, ktorý zohľadňuje priemerných mužov a žien. Z toho dôvodu (a samozrejme aj z iných ) máme oveľa viac učiteliek, predavačiek, a na druhej strane viac vodcov – mužov. Berieme to takto a aj prírodovedné výskumy to takto potvrdzujú, že mozog muža a ženy je odlišný.

            Rovnaká diferencia nám môže vzniknúť pri rozdiele extrovert – introvert. Typický extrovert sa rád zhovára a je s inými ľuďmi, má kopec priateľov, záľub, ľahko sa vzruší nad niečím novým, stále rád vykonáva činnosť. Jeho náprotivok introvert je tichší, má rád stabilitu a pokoj, má menej priateľov a záľub, je teda iný. Tu dokážeme taktiež rozlišovať na úrovni správania sa a myslenie naprieč všetkými ľuďmi, ako v prvom prípade. Berieme, že introvert má lepšie predpoklady získať vzdelanie, pretože dokáže byť vytrvalejší a priamočiarejší ako jeho náprotivok.

            Prečo potom nerobíme takéto rozdiely aj medzi nami Slovanmi a Rómami, ako potomkami Indov? Veď utečenecká kríza je taktiež o tom, že my kresťania, Slovania, Slováci, nechceme Moslimov, Arabov, Sýrčanov.

            Vieme o tom, že Rómovia majú väčší temperament ako my „Slováci“. Majú lepšie predpoklady na spievanie, tancovanie, hranie divadla a pod. Predpokladáme, že na to majú väčší „prirodzený talent“ ako my. Lenže ak na to majú väčší talent, prečo napríklad na vzdelanie nemôžu mať menší talent? A to z prostého dôvodu, že nad knihami jednoducho neobstoja, pretože to im ich prirodzená výbava CNS neumožňuje, rovnako ako prirodzená výbava extroverta ho núti vyhľadávať sociálne kontakty vo väčšej miere ako u introverta. A nie je rasistické tvrdiť, že Rómovia majú väčší talent na umenie, ako my?

            Tvrdenie, že všetci ľudia sú si akosi rovní mi príde až tragikomické. Tak ja som si rovní s U. Boltom, Einstainom, Kristínou a pod? 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Pred cestou sme vtipkovali, spomínajú ženy z prvého transportu do Osvienčimu

V sobotu 25. marca je 75. výročie prvého transportu Židov do koncentračného tábora v Osvienčime.

KOMENTÁRE

Varšava chce zavrieť Tuska. A s ním poľskú demokraciu

Poľsko začalo s kriminalizáciou politických protivníkov.

SVET

Nemecká babička prešla celý svet. V Berlíne ju vítali davy

Bývalá šéfka autopredajne je vyučená automechanička.


Už ste čítali?