Tak už strieľaj !

Autor: Marián Pillár | 13.2.2018 o 21:51 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  237x

Minulý rok slovenskou verejnosťou rezonovala streľba policajtov na unikajúce auto pri ktorom zahynul nevinný mladý človek. Na nete aj v realite sa dali nájsť argumenty rôznych typov na to či polícia mala alebo nemala strieľať.

Niektoré z argumentov prečo polícia konala správne mi prišli ako pritiahnuté za vlasy. Skúsim ich teraz analyzovať.

                Modelová situácia : Podvečer, začínajúce leto, dobré počasie. Polícia chce zastaviť prichádzajúce auto na rutinnú cestnú kontrolu. Auto najprv spomaľuje no potom prudko zrýchli a prefrčí okolo hliadky. Policajti sa uhnú a nevšimnú si, či je v aute iba sám vodič, alebo aj spolujazdci. Začne sa naháňačka, pričom auto nespomaľuje, naopak ide rýchlo a v zákrute prejde občas aj do protismeru. Policajti napokon strieľajú. Najprv dva výstrely do vzduchu a potom policajt mieri na zadnú pneumatiku auta. Ako to skončí... Nechám na predstavivosti čitateľov nech utvoria dobrí alebo horší záver.

                Argument za streľbu (ďalej AZS)1 :Ak by policajti nezakročili a nechali auto prejsť, vzniesla by sa nich vlna kritiky, kde vtedy boli, prečo ich nechali prejsť.

 Ja sám som si vypočul, že by som bol vtedy prvý, ktorý by takýto postup polície kritizoval. Toto je priehľadné podsúvanie hypotézy o tom čo nie je a ako by daný človek vtedy myslel. Ja neviem čo si dám zajtra na raňajky. Možno chleba, rohlík, párok, vajíčko, bagetu, toasty, možno budem bez raňajok, ale tu niekto vraví, že vie ako by som reagoval na danú hypotetickú situáciu. Môžem určiť iba nejaký typ pravdepodobnosti ako by som sa správal a myslel vtedy a vtedy, no vždy je to iba pravdepodobnosť.

                Viem, že časť obyvateľstva by skutočne bola naštvaná po svojom, prečo policajti nestrieľali. Dúfam, že v ďalších riadkoch im trocha objasním, prečo je princíp streľby zlý.

                AZS 2: Policajti nevedeli, kto je v aute, čo ak tam bol nejaký mafián, ktorý sa snažil ujsť.

Ja vravím, že práve z toho dôvodu nevedenia nemajú právo strieľať. To je snáď logika divokého západu – nevieš čo to je, nerozumieš tomu – tak strieľaj do toho. Neviem koľko je na Slovensku momentálne ozajstných mafiánov, no dôvody úniku áut sú často prozaickejšie. Nemá vodičák, dal si pivo, nezaplatil pokutu, alebo tínedžerská frajerina. Neviem prečo by sme si mali myslieť, že práve v tomto aute je nejaký Bin ládin, alebo Kong čun.  

                AZS 3: Policajti nevedeli či je v aute iba sám vodič, alebo má spolujazdcov a akú rolu hrajú daný spolujazdci.

Je to veľmi podobné ako pri predošlom argumente. Neviem tak strieľam. Nabudúce ak nezastaví autobus s tmavými sklami, tak nech prosím pekne strieľajú guľometom. Veď tam môžu ale aj nemusia byť nejaký rukojemníci.

                AZS 4: Auto išlo rýchlo a ohrozovalo ostatných účastníkov premávky.

Mali by sme sa opýtať na pravú príčiny toho prečo vodič ide tak rýchlo. Akoby sme čakali, že vodič ktorý nezastaví na kontrole bude jazdiť ako na prvej jazde v autoškole. Vodič v tejto situácii má v sebe adrenalínu ako na rozdávanie, ktorý ho ženie dopredu. Spomaliť v tomto prípade neprichádza do úvahy. Pokiaľ stále vidí policajné auto a zapnuté majáky bude unikať. Akonáhle sa majáky stratia, zoberie nohu z plynu aj on. Veď ak je každé policajné auto vybavené kamerou, zistí sa ŠPZ a policajti si po neho prídu zajtra ako na podnose. Vari si myslíme, že ohrozuje ostatných preto, aby sa s nimi úmyselne zrazil? Najprv je to egoistický mafián a teraz je to samovrah?

                AZS 5: Policajti mierili na zadnú pneumatiku auta, len netrafili.

Hej, ja navrhujem aby jeden policajt z auta vyšiel a skočil na unikajúce auto. Veď v Kobre 11 to dokonale funguje a naviac je to efektné. Menšia rýchlosť pri naháňačke takých 80 km/h, robí 22,5 m/s. Prosím to je už rýchlosť víchrice, ktorá dokáže narobiť paseku. A chceme aby policajt dokonale strieľal v takejto víchrici. Na slovenských cestách?

Počkajme až si Kali zakúpi trenažér streľby na unikajúce auto. Až potom začnú divoké jazdy :D... Ak sa "náhodou" naši policajti ani vtedy netrafia naši kompetentní zatrepocú niečo v zmysle "viete vždy sa môže stať chyba".

Apropo, ak by vo veľkej rýchlosti trafili pneumatiku auta čo všetko by sa mohlo stať....?

                AZS 6: Každý je zodpovedný za to s kým si sadá do auta.

Ja môžem byť zodpovedný iba za svoje činy. Vari si niekto nemyslí, že môžem ovládať kohokoľvek iného. Prepnúť a nezastaviť môže hocikto. Môj otec, sestra, mama, teta, kamoš, šéf, kolega, stopár, alebo vodič autobusu. Tých všetkých ako tak poznám, no nemôžem sa za nich 100 % zaručiť, že v danej chvíli zastavia. Môžem brať morálnu zodpovednosť iba za seba, za nikoho iného. Ja sa odmietam hrať na dokonalého psychológa aby som vedel kedy a ako komu prepne.

                AZS 7: Aj tak je na vine mladý jazdec, ktorý nezastavil. Policajti iba konali svoju prácu.

Netvrdím, že toho mladého chalana máme poláskať. Ale taktiež netvrdím, že ho máme ukameňovať a že celá ostatná spoločnosť je baránok boží. Vari my ako mladí sme boli svätcami? Zbraň nie je detská hračka. Dokáže zabiť, alebo zmrzačiť. Vždy ak ju tasíme, musíme si uvedomiť že našu ruku nedrží ani Kali ani Gašpar, ani zákon, ale my ju držíme. Ja viem, že policajti snáď viac ako ostatok spoločnosti cítia sociálnu drezúru v zmysle držania huby a kroku. Ale v tomto prípade by mohli dať hlavy dokopy a vzoprieť sa byrokratickým nezmyslom, ktoré v konečnom dôsledku dokážu aj zabiť.

Viem, že časť spoločnosti verí svojim politickým miláčikom nech sa deje čo sa deje. A ostatní milujú tých a tých nech sa deje čo sa deje. Rovnako ako časť spoločnosti si bude myslieť, že strieľať je správne nech sa bloguje ako sa bloguje.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Z paralelnej reality, v ktorej premiér uviazol, sa nemá šancu vymotať (týždeň podľa Schutza)

Minulosť už dobieha aj veľké ryby.

Cez čiaru: Ktorí vplyvní ľudia dláždili cestu Haščákovi a Pente?

Kto boli vplyvní známi a kamaráti na strane Penty?


Už ste čítali?