reklama

Únia a 15 rokov v nej, čo sa zmenilo?

Ubehlo už 15 rokov od vstupu Slovenska do Európskej únie. Nastal čas hodnotiť. Spomínam si, ako som vtedy rozmýšľal o politickej situácii na Slovensku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Veril som, že ak sa druhej Dzurindovej vláde podarí dotiahnuť ekonomické a iné reformy a ak vstúpime do Európskej únie a NATO, tak Dzurinda ostane premiérom aj na obdobie 2006-2010 a možno aj ďalej. Zo všetkých strán sme počúvali aké ťažké miliardy dostaneme vstupom do EU, ako sa zmení naša ekonomika a ako nám bude fajn. Myslel som si, že pre bežného Bardejovčana sa stane najmä to, že už nebude musieť utekať za prácou do zahraničia ako doteraz. Predtým som to bral akosi normálne, že po skončení školy musíš ujsť z Bardejova makať do Česka, alebo na západné Slovensko. Veril som, že pod ťarchou koľkých miliárd už budeme mať všetko najlepšie, od úradov po zdravotníctvo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Áno, veril som dosť naivne, ale vtedy som akurát končil základnú školu, takže som mohol mať aj takéto naivné ideály. A aká je situácia dnes? De facto rovnaká ako pred 15 rokmi. Aby sme neboli až tak skeptický, tak možno o čosi lepšia, ale je to taký posun, ktorý nestojí za zmienku. Neustále počúvame o desiatkach miliárd, ktoré sme dostali z EU, o projektoch takých a hentakých, ale bežný človek nemá z toho nič, ak nerátame nejaké psychologické opojenie, ktoré dostane pri opekačke pod nejakým altánkom, ktorý je podľa tabule vybudovaný z fondov. Ak chce bežný človek ostávať v okolí Bardejova, tak musí akosi vyžiť zo sumy 500 Eur čistého. A to ešte nevravím o množstve pracovných ponúk, kde dostanete menej. Ale za to sa narobí až-až. Potom stačí ak si zaplatí takých 300 Eur za nejakú garzónku (ak ju vôbec nájde) a tak si môže kúpiť drahé a nekvalitné zahraničné potraviny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Nedávno som pracoval v jednej personálnej agentúre, ktorá ponúkala prácu do Nemecka. Do agentúry jedného dňa prišli čerství stredoškoláci a pýtali sa na možnosti práce v Nemecku. Kolegyňa sa ich opýtala na predstavu zárobku. S nesmelým hlasom odpovedali, že by chceli tak tisícku v čistom. Kolegyňa sa rozjasnila, pretože všetky pracovné pozície máme lepšie platené. Hmm, tak to je tých 15 rokov integrácie, že si Slovák príde žobrať o prácu v Nemecku a pýta si menej ako minimálnu Nemeckú mzdu. A je rád, že je rád.

 Len pre porovnanie, pred pätnástimi rokmi ste mohli bežne pracovať v Česku za mzdu 100 Kč /h. Za osmičku práce ste teda mali sumu 750 Kč, a za 22 pracovných dní ste mali zarobené 16 500 Kč. Dáme krát 1,3 aby sme mali sumu v Slovenských korunách a máme 21 450 Skk. Stačí ak započítame cenovú infláciu a vieme kde sme. Iba doplním pre tých, ktorý si nepamätajú konverzný kurz korunky 1 EURO je 30 slovenských korún.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Aby bolo každému jasné, tak v oboch prípadoch hovoríme o jednoduchej manuálnej práci pri ktorej nemusíte mať žiadne extra vzdelanie a prax.

 Píše sa že, v zahraničí pracuje cez 350 tisíc Slovákov. To sú Košice aj s Prešovom, alebo polovica Prešovského kraja. Odhadujem sa, že ďalších 150 tisíc by chcelo pracovať, ale nemôžu, pretože, buď nespĺňajú nejaké kritéria ako odtieň pleti, líškanie sa náborárom, alebo sú iný, alebo už dané pracovné miesta nie sú, pretože prišli Srbi, Rumuni, Ukrajinci.

 Za 15 rokov sa však niečo zmenilo. Všimol som si väčší počet bezdomovcov a tmavších občanov, ktorý hovoria akýmsi iným jazykom než Slovenčinou. Pribudli aj nové ulice s veľkými domami. Vyvinuli sa dve ekonomické triedy – boháči a chudobní. Tento rozdiel sa premieta aj do rozdielu životných štýlov. Vždy boli aj budú isté triedne rozdiely v ekonomike a spôsobe života, ale dnes je situácie do značnej miery vyhrotená.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Ktovie čo bude o ďalších 15 rokov? Skúsim to predpovedať, ale dokopy sa nič nezmení. Tí, ktorý peniaze nemajú si zvyknú, a s tým si aj zvyknú na svoj životný štýl. A to nie iba v ekonomickom smere ale aj v živote ako takom. Ak niečo vidíme denno – denne dokážeme si na to postupne zvyknúť a zmenu toho si už nedokážeme predstaviť.

Marián Pillár

Marián Pillár

Bloger 
  • Počet článkov:  47
  •  | 
  • Páči sa:  69x

No ťažko objektívne písať o sebe. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu